تصویر amir
amir

Pinned 3 ماه 5 روز ago onto صفحه اختصاصی

خانه ی نیکدل در تبریز

درباره‌ی «خانه‌ی نیکدل» در تبریز 

✅ یکی از خانه‌های قدیمی تبریز «خانه‌ی نیکدل» است. سازنده‌ی این خانه همانطور که از اسمش پیداست «ابراهیم نیکدل» است که در کار وادات لوازم برقی علی‌الخصوص چرخ خیاطی بوده است. به گفته بسیاری از تاریخدانان زمانی این خانه زیبا خانه «ستارخان» بوده و اسب‌ها را نگه می‌داشته است. بعدتر با دختر «سالار قلی خان قره باغی» یعنی صاحب همین خانه ازدواج می‌کند.

✅ پنجره‌های ارسی، شیشه‌های رنگی، درهای و پنجره‌های آبی، ستون‌های بلند، آینه‌ کاری‌های چشم‌نواز و گچ‌بری‌های خاص و منحصر به فرد باعث شده این خانه به یکی از زیباترین خانه‌های تبریز تبدیل شود. این عمارت دو حیاط بسیار زیبا دارد. یکی حیاط اندرونی در ضلع جنوبی و دیگری حیاط بیرونی که در ضلع شمالی خانه قرار گرفته است. ✅علاوه بر همه این‌ها کمتر خانه‌ای پیدا می‌شود که حوضخانه و زیرزمینی به این زیبایی داشته باشد. سقف قوسی و آجرنمای زیرزمین و حوضخانه جان می‌دهد برای ظهرهای دم کرده تابستان، و دقیقا همین نقطه از خانه است که همه آرزو می‌کنند کاش این خانه خانه خودشان بود.

موضوع: 
دیدگاه‌ها
نظر خود را در زیر بنویسید
پیوستهای مرتبط با موضوع

تاریخی

عید نوروزهتل کهن کاشانه یزدبیانات رهبری در خصوص استفاده از ماه رجبولایت پذیری مقام معظم رهبری از زبان آیت الله حائری شیرازیمذاکره با آمریکاتنگ رازمیان ایلمخانه ی نیکدل در تبریزتخت جمشیددهه فجرجنگل و رودخانهخانه ی عباسیان کاشان
روز جمهوری اسلامی ایران
پیوستهای کاربر

amir

راهکارهای زندگی در قرآن
شهادت امام جواد علیه السلام
پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله وسلم
ثواب آب دادن به تشنه
حضرت زینب سلام الله علیها
حدیث همنشینی
پیوستهای موجود در این گروه

صفحه اختصاصی

حدیث توبه از گناه
حدیث از دست دادن فرصت
حدیث پرهیز از انحصار طلبی
اعمال مستحبی روز عید غدیر
حدیث آزمایش انسان با دوست خویش
حدیث بازگشت به طرف خدا
پیمایش
ورود کاربر
دیدگاه‌های اخیر
کاربران آنلاین

هم‌اکنون 0 کاربر آنلاین هستند.

کاربران جدید
بالا