تصویر amir
amir

Pinned 6 ماه 4 هفته ago onto صفحه اختصاصی

خانه ی نیکدل در تبریز

درباره‌ی «خانه‌ی نیکدل» در تبریز 

✅ یکی از خانه‌های قدیمی تبریز «خانه‌ی نیکدل» است. سازنده‌ی این خانه همانطور که از اسمش پیداست «ابراهیم نیکدل» است که در کار وادات لوازم برقی علی‌الخصوص چرخ خیاطی بوده است. به گفته بسیاری از تاریخدانان زمانی این خانه زیبا خانه «ستارخان» بوده و اسب‌ها را نگه می‌داشته است. بعدتر با دختر «سالار قلی خان قره باغی» یعنی صاحب همین خانه ازدواج می‌کند.

✅ پنجره‌های ارسی، شیشه‌های رنگی، درهای و پنجره‌های آبی، ستون‌های بلند، آینه‌ کاری‌های چشم‌نواز و گچ‌بری‌های خاص و منحصر به فرد باعث شده این خانه به یکی از زیباترین خانه‌های تبریز تبدیل شود. این عمارت دو حیاط بسیار زیبا دارد. یکی حیاط اندرونی در ضلع جنوبی و دیگری حیاط بیرونی که در ضلع شمالی خانه قرار گرفته است. ✅علاوه بر همه این‌ها کمتر خانه‌ای پیدا می‌شود که حوضخانه و زیرزمینی به این زیبایی داشته باشد. سقف قوسی و آجرنمای زیرزمین و حوضخانه جان می‌دهد برای ظهرهای دم کرده تابستان، و دقیقا همین نقطه از خانه است که همه آرزو می‌کنند کاش این خانه خانه خودشان بود.

موضوع: 
دیدگاه‌ها
نظر خود را در زیر بنویسید
پیوستهای مرتبط با موضوع

تاریخی

خانه ی عباسیان کاشانعید نوروزدهه فجرخانه ی نیکدل در تبریزبیانات رهبری در خصوص استفاده از ماه رجبروز جمهوری اسلامی ایرانتنگ رازمیان ایلمجنگل و رودخانهولایت پذیری مقام معظم رهبری از زبان آیت الله حائری شیرازیهتل کهن کاشانه یزدمذاکره با آمریکا
تخت جمشید
پیوستهای کاربر

amir

امام حسن عسکری علیه السلام
ولادت تا شهادت حضرت فاطمه زهرا
امام سجاد علیه السلام
تواناترین مردم
روز مباهله
سلوک فاطمی
پیوستهای موجود در این گروه

صفحه اختصاصی

حدیث اذان
حدیث آثار انجام گناه آشکارا
افزون طلبی
حدیث موفق ترین کارها
حدیث کار نیک
اصول تغذیه در ماه رمضان
پیمایش
ورود کاربر
دیدگاه‌های اخیر
کاربران آنلاین

هم‌اکنون 0 کاربر آنلاین هستند.

کاربران جدید
بالا