تصویر amir
amir

Pinned ۱ هفته 4 روز ago onto صفحه اختصاصی

حدیث تاثیر همنشینی

حدیث تاثیر همنشینی

1. امام على عليه السلام: از همنشينى با دوست بد بپرهيز، كه دوست بد، همنشين خود را به هلاكت مى افكند و يار خود را به نابودى مى كشاند.

2. امام جواد علیه السلام : فَسادُ الأخلاقِ بِمُعاشَرَةِ السُّفَهاء، وَ صَلاحُ الأخلاقِ بِمُنافَسَةِ العُقَلاء؛

امام جواد علیه السلام فرمود: تباهی اخلاق‌، به سبب معاشرت با سفیهان است، و بهبود اخلاق به سبب همنشینی و انس با خردمندان است. 

شرح حدیث:

3. روح و اخلاق انسان، رنگ پذیر است. اگر حضور در مکان متعفّن، ‌ما را بد بو می کند، حضور در گلستان و فضای معطّر هم ما را خوشبو می سازد. همچنان که از محیط پیرامون خود و اشیای آن رنگ و تأثیر می پذیریم، خلق و خوی نیک و بد دیگران هم در ما اثر می گذارد. این که گفته اند،

تو اول بگو با کیان زیستی         

پس آنگه بگویم که تو کیستی

به یک حقیقت جاودان و فراگیر اشاره دارد. همنشینی با افراد بی خرد و نادان، ‌انسان را در سطح فکر، طرز گفتار، شیوه ی رفتار، نوع زندگی و ارتباط با مردم، با آنان هماهنگ می سازد. انس و همنشینی با عاقلان نیز، ‌رفتار و گفتار انسان را متین و سنگین می کند. همچنان که افراد علاقمند به سلامت و تندرستی، مراقب غذا و هوا و تنفّس و بدن خویش هستند، علاقه مندان به سلامت روح، صلاح اخلاق هم برای معاشرتهای خود حد و حریمی قایلند و با هر کس رفیق نمی شوند و با هر گروه، مجالست نمی کنند. هم باید نسبت به دایره ی همنشینان خود دقت و مراقبت داشت و هم نسبت به دوستان و رفقای فرزندان، حساسیّت نشان داد و بر آن نظارت نمود، ‌زیرا تغییر رفتار و گرایش به مفاسد و ضعیف شدن ایمان و اخلاق فرزندان، گاهی در اثر دوستان ناباب است.

منبع:

-------------------

[1] غررالحكم، حدیث 2599.

[2]کشف الغمّه، جلد 2، ‌صفحه 349.

[3] حکمت های تقوی ، ترجمه و توضیح چهل حدیث از امام جواد علیه السلام، جواد محدثی.

محل تبلیغات شما
موضوع: 
دیدگاه‌ها
نظر خود را در زیر بنویسید
پیوستهای مرتبط با موضوع

احادیث

امام علی علیه السلامامام علی علیه السلامامام سجاد علیه السلامامام علی علیه السلامحدیث بهترین مردمپذیزش دعوتفرزند دخترحدیث نعمت خداوندحدیث خیر و خوبیامام علی علیه السلامحدیث بهترین زنان
اخلاص
پیوستهای کاربر

amir

حضرت فاطمه (س)
عمل کن
سخن چینی
برترین عبادت
حدیث توبه
محبت به حضرت فاطمه در این دنیا
پیوستهای موجود در این گروه

صفحه اختصاصی

فکر کردن در چیز مهم
حدیث ایمان به خدا
خردمند
امام حسین علیه السلام
طبیعت
نماز استغاثه به حضرت زهرا
پیمایش
ورود کاربر
دیدگاه‌های اخیر
کاربران آنلاین

هم‌اکنون 0 کاربر آنلاین هستند.

کاربران جدید
بالا