تصویر amir
amir

Pinned 6 ماه ۱ هفته ago onto آلبوم ولادت حضرت ابوالفضل (ع)

ولادت حضرت ابوالفضل علیه السلام

بخشی از مطالب اسوه راستین و ایثارگری حضرت ابوالفضل علیه السلام

1. حضرت ابوالفضل العباس علیه السلام بر اثر فداکاری و خلق شایسته در پیشگاه خداوند متعال مقامی والا و ارجمند دارد و توسل به چنین شخصیت شایسته ای موجب روا گردیدن حاجت ها و برطرف شدن گرفتاری هاست، از این رو حضرت ابوالفضل العباس علیه السلام را باب الحوائج نیز نامیده اند.

منبع: خصائص العباسیه، ص ۱۰۵، تاریخ طبری، ج ۴، ص ۳۱۵. 

2. حضرت ابوالفضل العباس علیه السلام نه تنها به تمام امتیازات شهیدان نائل گردید، بلکه از برجستگان و سرافرازان شهداست. در روایاتی که از ائمه علیه السلام رسیده و نیز در متون زیارتی به این ویژگی حضرت ابوالفضل علیه السلام  اشاره شده است، به همین دلیل از او به عنوان شهید ممتاز و شهید سرافراز یاد می شود.

منبع: تنقیح المقال، ج ۲، ص ۱۲۸، مقتل الحسین، مقدم، ص ۳۹۸. 

3. حضرت ابوالفضل العباس علیه السلام در تمام تلاش های خود از جمله عبادت و اخلاق و رفتار و موضع گیری ها مطیع امر خداوند بود و در جهت رضای حق گام بر می داشت. هم عبد خدا بود و هم صالح و خالص، بدین جهت امام جعفر صادق علیه السلام در زیارتی از او به عنوان عبد صالح یاد می کنند.

منبع: مستدرک الوسایل، محدث نوری، قم، آل البیت، ۱۴۰۷ هـ ق، ج ۲، ص ۶۳۵. 

4. منصب سقایی و آب رسانی به تشنگان از ارجمندترین و پسندیده ترین رفتارهای اسلامی است. در وقایع کربلا، دشمن با نهایت شقاوت و بی رحمی، امام و همراهان و خانواده اش را در محاصرة شدید آب قرار داد. از آن پس از کارهای مهم حضرت ابوالفضل العباس علیه السلام آب رسانی به تشنه کامان کربلا بود. بدین جهت او را با عنوان ابوالقربه و سقای تشنگان می شناسند. در منابع روایی و تاریخی بعد از گزارش آب رساندن او به خیمه گاه این روایت آمده است: و لذلک سمی العباس علیه السلام السقاء: از این روی عباس به عنوان سقا نامیده شد.

منبع: خصائص العباسیه، ص ۱۰۱ـ۹۹، معالی السبهلین، ج ۱، ص ۴۴۱ و ۴۵۲.

5. به حضرت ابوالفضل العباس قائدُ الجیش نیز می گویند، زیرا فرمانروا و سپهسالار لشکر امام حسین علیه السلام در سرزمین طف بود. اختصاص یافتن چنین منصبی به ابوالفضل العباس علیه السلام از شجاعت، تدبیر، فراست، ایمان، ارادة راسخ، ایثارگری و قوت قلب او حکایت دارد.

منبع: پرچمدار نینوا، محمد محمدی اشتهاردی، قم، انتشارات مسجد مقدس جمکران، چاپ دوم، ص ۷۶، ۱۳۷۸. 

6. در برخی تعابیر از جمله در زیارت ناحیة مقدسه از ابوالفضل علیه السلام به عنوان حامی و محامی نام برده اند، زیرا او با تمام وجود به حمایت از امام عصر خود پرداخت و نیز در سفر کربلا از زنان و کودکان حمایت کرد.

منبع: زندگی حضرت ابوالفضل العباس علیه السلام، باقر شریف قرشی، ص ۲۶، مأخذ قبل، ص ۷۷ـ۷۶.

دیدگاه‌ها
نظر خود را در زیر بنویسید
پیوستهای مرتبط با موضوع

اهل بیت علیهم السلام

پوستر شهادت امام هادی(علیه السلام)ولادت امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریفحدیث سنجش خردمندانولادت امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریفولادت امام علی النقی علیه السلامحضرت زینب سلام الله علیهاتعلیم و تفسیر قرآن، حضرت زینبحدیث توکل بر خداولادت امام حسین علیه السلام حدیث خوشبختیآتش
درآمد پاک
پیوستهای کاربر

amir

حدیث نگهداری از خشم
حدیث فواید خوردن زیتون
حدیث نعمت خداوند
فضیلت ماه شعبان
حدیث هدیه به همسر
حدیث دروغگویی
پیوستهای موجود در این گروه

آلبوم ولادت حضرت ابوالفضل (ع)

ولادت حضرت ابوالفضل علیه السلام
ولادت حضرت ابوالفضل علیه السلام
ولادت حضرت ابوالفضل علیه السلام
ولادت حضرت ابوالفضل علیه السلام
ولادت حضرت ابوالفضل علیه السلام
ولادت حضرت ابوالفضل علیه السلام
پیمایش
ورود کاربر
دیدگاه‌های اخیر
کاربران آنلاین

هم‌اکنون 0 کاربر آنلاین هستند.

کاربران جدید
بالا