تصویر amir
amir

Pinned 3 ماه 3 روز ago onto صفحه اختصاصی

حدیث آب خنک

حدیث در مورد نوشیدن آب خنک

1. امام سجّاد علیه السلام فرمودند: خدایا... فرمانبرداری از پدر و مادر و نیکی کردنِ من درحقّ ایشان را برای من... از آب خنک در کام تشنگان گواراتر ساز، تا...

امام رضا علیه السلام در مورد طریقه صحیح مصرف آب دستورالعملهای مفید و راهگشایی ارائه کرده اند .

2. امام رضا علیه السلام می فرماید: آب‌های شور و آب‌های سنگین موجب یبوست معده می‌شود و آب برف و آب یخ برای غالب مزاج‌ها مضر و خطرناک است. هر کس می‌خواهد معده‌اش او را آزار ندهد، در میان غذا خوردن آب ننوشد تا این غذا خوردن تمام شود و هر که آب میان غذا بنوشد رطوبت در بدنش جای گرفته و معده‌اش ضعیف می‌شود و رگ‌ها نمی‌توانند انرژی غذا را جذب کنند زیرا هر گاه آب پشت سر هم نوشیده شود معده برزگ می‌شود.

3. امام رضا علیه السلام  می فرماید: نوشیدن آب سرد پس از غذاهای گرم و شیرینی‌جات دندان‌ها را از بین می‌برد. هر که می‌خواهد دندان‌هایش فاسد نشود شیرینی نخورد مگر این که پس از آن تکه نانی بخورد.

✅ آب گرم را هر گاه هفت مرتبه بجوشانی و از ظرفی به ظرف دیگر ببری از بین برنده‌ی تب، نیرودهنده‌ی ساق‌ها و مچ پاها می‌باشد.

✅ آب سرد حرارت بدن را فرو می‌نشاند، صفرا را آرام می‌سازد، غذا را هضم می‌کند، پس مانده‌ای را که در سر معده هست ذوب می‌سازد و تب را از میان می‌برد.

4. امام رضا علیه السلام درباره معرفی آب خوب می فرماید: بهترین آبها برای نوشیدن آبی است که چشمه آن را از سمت مشرق و سبک و روشن باشد و گرامی ترین آبها علاوه بر صفات فوق آن است که محل پیدایش و خروج آن در تابستان از طرف طلوع خورشید باشد. سالمترین و بهترین آنها آبی است که از محل خود بجوشد و مجرای آن شکاف تپه ها و کوههای خاکی باشد.

منبع:

----------------------

1. از دعای 24 صحیفه سجادّیه 

2. بحارالانوار، جلد 59 ، صفحه 32.

3. بحارالانوار، جلد 59، صفحه 306(رساله ذهبیه).

4. بحارالانوار، جلد 59 ، صفحه 324.

دیدگاه‌ها
نظر خود را در زیر بنویسید
پیوستهای مرتبط با موضوع

احادیث

امام سجاد علیه السلامبرنامه ریزی درست و نادرستولادت امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریفنیازهای مردممنتظر ظهور حدیث انسان پیمان شکنحدیث هدیه به همسرنشستن در مسجدحدیث دنیادستاوردِ خردمشورت
حدیث طلب آمرزش از گناه
پیوستهای کاربر

amir

شهادت امام علی علیه السلام
ولادت امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف
گل رُز
حدیث شیر گاو
حضرت عیسی علیه السلام
امام رضا علیه السلام
پیوستهای موجود در این گروه

صفحه اختصاصی

حدیث زائرین امام حسین علیه السلام
حدیث پیشرفت علم
امام سجاد علیه السلام
بُخل
دعای طلب آمرزش از خدا
دلبستگی به تعلقات دنیوی
پیمایش
ورود کاربر
دیدگاه‌های اخیر
کاربران آنلاین

هم‌اکنون ۱ کاربر آنلاین است.

کاربران جدید
بالا