تصویر amir
amir

Pinned 4 هفته 2 ساعت ago onto صفحه اختصاصی

حدیث آب خنک

حدیث در مورد نوشیدن آب خنک

1. امام سجّاد علیه السلام فرمودند: خدایا... فرمانبرداری از پدر و مادر و نیکی کردنِ من درحقّ ایشان را برای من... از آب خنک در کام تشنگان گواراتر ساز، تا...

امام رضا علیه السلام در مورد طریقه صحیح مصرف آب دستورالعملهای مفید و راهگشایی ارائه کرده اند .

2. امام رضا علیه السلام می فرماید: آب‌های شور و آب‌های سنگین موجب یبوست معده می‌شود و آب برف و آب یخ برای غالب مزاج‌ها مضر و خطرناک است. هر کس می‌خواهد معده‌اش او را آزار ندهد، در میان غذا خوردن آب ننوشد تا این غذا خوردن تمام شود و هر که آب میان غذا بنوشد رطوبت در بدنش جای گرفته و معده‌اش ضعیف می‌شود و رگ‌ها نمی‌توانند انرژی غذا را جذب کنند زیرا هر گاه آب پشت سر هم نوشیده شود معده برزگ می‌شود.

3. امام رضا علیه السلام  می فرماید: نوشیدن آب سرد پس از غذاهای گرم و شیرینی‌جات دندان‌ها را از بین می‌برد. هر که می‌خواهد دندان‌هایش فاسد نشود شیرینی نخورد مگر این که پس از آن تکه نانی بخورد.

✅ آب گرم را هر گاه هفت مرتبه بجوشانی و از ظرفی به ظرف دیگر ببری از بین برنده‌ی تب، نیرودهنده‌ی ساق‌ها و مچ پاها می‌باشد.

✅ آب سرد حرارت بدن را فرو می‌نشاند، صفرا را آرام می‌سازد، غذا را هضم می‌کند، پس مانده‌ای را که در سر معده هست ذوب می‌سازد و تب را از میان می‌برد.

4. امام رضا علیه السلام درباره معرفی آب خوب می فرماید: بهترین آبها برای نوشیدن آبی است که چشمه آن را از سمت مشرق و سبک و روشن باشد و گرامی ترین آبها علاوه بر صفات فوق آن است که محل پیدایش و خروج آن در تابستان از طرف طلوع خورشید باشد. سالمترین و بهترین آنها آبی است که از محل خود بجوشد و مجرای آن شکاف تپه ها و کوههای خاکی باشد.

منبع:

----------------------

1. از دعای 24 صحیفه سجادّیه 

2. بحارالانوار، جلد 59 ، صفحه 32.

3. بحارالانوار، جلد 59، صفحه 306(رساله ذهبیه).

4. بحارالانوار، جلد 59 ، صفحه 324.

دیدگاه‌ها
نظر خود را در زیر بنویسید
پیوستهای مرتبط با موضوع

احادیث

امام حسن عسگری علیه السلامفوائد نمازامام صادق علیه السلامامام علی علیه السلاممبعث پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلمحدیث ماه شعبانحدیث کلام امام زمان در حین ظهورمبعث پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلمحدیث ریا کارخشمولادت امام سجاد علیه السلام
صداقت و دروغ
پیوستهای کاربر

amir

دعا برای بارش باران
امام علی علیه السلام
میلاد امام علی علیه السلام
امام علی علیه السلام
وظیفه امت پیامبر(ص)
 ذکر پروردگار
پیوستهای موجود در این گروه

صفحه اختصاصی

نگهداری خشم
دانش اندک و فراروان
حدیث خیر و خوبی
فضیلت عید سعید فطر
حدیث خوشبختی
امام سجاد علیه السلام
پیمایش
ورود کاربر
دیدگاه‌های اخیر
کاربران آنلاین

هم‌اکنون 0 کاربر آنلاین هستند.

کاربران جدید
بالا