تصویر amir
amir

Pinned 3 ماه 6 روز ago onto صفحه اختصاصی

حدیث نماز جمعه

نماز جمعه نماد ذکر خدا و جنگ با دشمنان است، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در اولین خطبه نماز جمعه پس از انتصاب از سوی امام خمینی به عنوان امام جمعه تهران گفتند؛ نماز جمعه یک واجب سمبلیک هست، یک سمبل و رمز است، اوّلاً نماز است و ذکر خداست. ثانیاً سلاح است، حالت جنگیدن با دشمن خدا و با شیطانهاست. امام جمعه که رمز نماز جمعه است باید عصای خود را سلاحی قرار بدهد و در مقابل مردم بایستد و اساسی‌ترین و لازم‌ترین و اصلی‌ترین مسائل را در اجتماعی بزرگ از زبانی ایمن و مورد اطمینان با مردم درمیان بگذارد.

6 حدیث در مورد نماز جمعه:

1. پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم می فرمایند : خداوند، نماز جمعه را بر شما واجب کرد. هر کس آن را در حیات من یا پس از وفات من، از روی سبک شمردن ، و یا انکار رها سازد، خداوند، او را پریشنا می کند، و به کارش برکت نمی دهد. بدانید، نمازش پذیرفته نمی شود. بدانید ! بدانید ! زکاتش را قبول نمی کنند. بدانید ! حجش ، قبول نیست، بدانید ! کارهای نیک او قبول نخواهد شد تا آنکه توبه کند و دیگر نمازجمعه را رها نکند، سبک نشمارد ، و منکر نشود .

منبع: وسایل الشیعه، جلد 5، صفحه7.

2. پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم می فرمایند: کسی که ندای اذان نماز جمعه را بشنود، نماز جمعه بر او واجب خواهد شد.

منبع: کنزالعمال، جلد 7، صفحه 723.

3 . پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم می فرمایند: چهار نفر، عمل (زندگی)را از نو آغاز می کنند: 1. بیمار هنگامی که بهبود یابد، 2. مشرک هنگامی که اسلام می آورد، 3. حج گذارنده، هنگامی که از مناسک آسوده شود، 4. آنکه بعد از گذراندن نماز جمعه باز می گردد.

منبع: بحارالانوار، جلد 86، صفحه 197.

4. پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم می فرمایند: خطاب به مومنی که به ایشان عرض کرد بارها عزم رفتن به حج نموده ام ولی توفیق عایدم نشده است، فرمود: بر تو باد که پیوسته در نماز جمعه حضور یابی که آن حج مستمندان است.

منبع: وسایل الشیعه، جلد 5، صفحه 5.

5. پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم می فرمایند: کسی که در روز جمعه ناخن هایش را گرفته و صورت خود را اصلاح نماید، دندان هایش را مسواک زده. برای رفتن به نمازجمعه غسل کند، هفتاد هزار فرشته او را بدرقه کرده و برایش طلب استغفار نموده و شفاعتش می کنند.

منبع: مستدرک الوسایل، جلد 6، صفحه 4.

6. پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم می فرمایند: هر کس از روی ایمان و به خاطر رضای خدا، به نماز جمعه رود،برنامه عملش را از سر گرفته است.

منبع: وسایل الشیعه، جلد 5، صفحه 4.

دیدگاه‌ها
نظر خود را در زیر بنویسید
پیوستهای مرتبط با موضوع

احادیث

تسلیت مداومت بر ذکر خداگریه بر اهل بیتحق خدا و مردمحدیث میهمان موقتحدیث نگهبانی از مرزحدیث خوش بینیاحکام دروغ شوخیحدیث نماز اول وقتخودپسندی و خودشناسیامام علی علیه السلام
ولادت امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف
پیوستهای کاربر

amir

حدیث عادت بد
همنشینی با نیکان
عمل کن
حدیث طمع دنیا
حدیث احترام به مادر
اهمیت زیارت حضرت عبدالعظیم حسنی
پیوستهای موجود در این گروه

صفحه اختصاصی

حدیث بهترین مردم
حدیث زائرین امام حسین علیه السلام
نگهداری خشم
حدیث حقوق مهمانی
انتخاب بهترین دانش
امام علی علیه السلام
پیمایش
ورود کاربر
دیدگاه‌های اخیر
کاربران آنلاین

هم‌اکنون 0 کاربر آنلاین هستند.

کاربران جدید
بالا