تصویر amir
amir

Pinned ۱ ماه 2 روز ago onto آلبوم وفات حضرت زینب (س)

هوش و درایت حضرت زینب سلام الله علیها

وفات حضرت زینب کبری سلام الله علیها را به همه مسلمین جهان تسلیت عرض می نماییم

هوش و درایت حضرت زینب کبری سلام الله علیها در کودکی‎

هوش سرشار و پختگی زودرس دو عاملی هستند که می توانند یک کودک را به بالاترین درجات برسانند، خصوصاً که زندگی آن کودک را پاکی و ‏صداقت فراگرفته و همه عوامل و اسباب سوق دهنده به سوی اخلاق و فضایل برایش فراهم باشد. حضرت زینب سلام الله علیها ‎در خانه ای به دنیا آمد که خانه عصمت ‏و طهارت است و در محیطی رشد یافت که محیط وحی و جو تظهیر است. او پاره تن حضرت فاطمه سلام الله علیها است، در رحم او تکون و رشد و پرورش یافته است، ‏گوشت و خون او از لحم و دم حضرت فاطمه سلام الله علیها است‎. او پرورش یافته دامان ولایت امام علی علیه السلام است، مورد محبت و عنایت پدر است و امام علی علیه السلام را نور دیدگان می باشد. حضرت زینب کبری سلام الله علیها در کنار پدر و ‏در مکتب ولایت درس خواند و در باب مدینه علم رشد و پرورش یافت‎. واضح است که حضرت زینب سلام الله علیها با هوش و درایت ذاتی خود این اصول تربیتی را دریافت نموده و آنها را با روح و جان خود درآمیخته است‎. تاریخ زندگی این پدر و دختر خود مفصل است، پاره ای از اسناد نشان می دهد که گاهی رمز و رازی بین آن پدر و دختر رد و بدل می شد، که برای ‏نمونه به مواردی اشاره می کنیم‎:

از خاطرات کودکی حضرت زینب کبری سلام الله علیها در تاریخ می خوانیم: روزی حضرت زینب کبری سلام الله علیها از پدر خود امام علی علیه السلام پرسید: پدر جان، آیا ما را دوست د‏اری؟ امام علی علیه السلام فرمودند: آری عزیزم، فرزندان ما پاره های جگر ما هستند ‎عرض کرد: ای پدر دو محبت در قلب مومن جمع نمی شود و آن دو ‏محبت حب خدا و حب فرزندان است، اگر به این ناگزیری وجود دارد باید نسبت به ما مهرورزی باشد و محبت مخصوص خداوند باشد، به این خاطر امام علی علیه السلام محبت خود را نسبت به زینب کبری سلام الله علیها زیاد کرد‎. و نیز درباره هوش سرشار و زود رس حضرت زینب سلام الله علیها نقل شده است که روزی حضرت علی علیه السلام وی را در دامان خود نشاند و شروع بعه نوازش او کرد و ‏فرمود: دخترکم بگو یک گفت: «یک» امام علی علیه السلام فرمودند: «بگو دو» زینب کبری سلام الله علیها سکوت کرد، امیر المومنین امام علی علیه السلام فرمود: «نور چشمم سخن ‏بگو» زینب کبری سلام الله علیها عرض کرد: پدر جان نمی توانم با زبانی که نام واحد را جاری نموده کلمه دو را جاری نمایم» حضرت وی را به سینه ‏چسبانید و میان دو چشمانش را بوسید‎. تاریخ کودکی حضرت زینب سلام الله علیها به روشنی تمام، قدرت تفکر و پختگی زودرس را در ذهن و فکر ایشان حتی در دوره طفولیت نشان می دهد‎.

دیدگاه‌ها
نظر خود را در زیر بنویسید
پیوستهای مرتبط با موضوع

اهل بیت علیهم السلام

یا حسین بن علی علیهماالسلامحدیث خوش بینیپوستر با کیفیت شهادت امام علی النقی (علیه السلام)امام سجاد علیه السلامشباهت خواب و مرگعکس نوشته امام حسین علیه السلامحدیث ماه شعباندعای سلامتی امام زمان علیه السلامولادت حضرت علی اکبر علیه السلام یا حسین بن علی علیهماالسلامامام حسین علیه السلام
میلاد امام محمد تقی علیه السلام
پیوستهای کاربر

amir

حدیث آب خنک
حدیث خشم
خشکسالی
اندیشه پیر
سستی
میلاد حضرت مهدی (عج)
پیوستهای موجود در این گروه

آلبوم وفات حضرت زینب (س)

وفات حضرت زینب سلام الله علیها
وفات حضرت زینب سلام الله علیها
زندگانی حضرت زینب سلام الله علیها
هوش و درایت حضرت زینب سلام الله علیها
تعلیم و تفسیر قرآن، حضرت زینب
پیمایش
ورود کاربر
دیدگاه‌های اخیر
کاربران آنلاین

هم‌اکنون 0 کاربر آنلاین هستند.

کاربران جدید
بالا